Etkinlikler
Bir Metin Başlar, Biter.
Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi

Merve Ünsal
12 Mart 2013, 18:30, KAT1

Sunum-performans Türkçe olacaktır.

Sanatçı, evden işe onyedi dakikada yürüyor. Bu zaman dilimini, düşünmek ve rahatlamak için kullanıyor ki bu iki unsur, üretimi -bütün üretimler- için önemli. Sunum-performansı onyedi dakikalık bu zaman dilimine ayna tutmak için aynı süre zarfında gerçekleştirerek pratiğini konumlandıracak. Herhangi bir mesleğin ya da iddia ettiğimiz kişisel tanımların sınırlarının izini sürmek aslında tanımladığımız o şeyin ne olduğuna dair inancımızla ilgilidir.

Merve Ünsal (d. 1985, Lahey) İstanbul’da yaşayan bir sanatçı. Sunum formatını kullanarak sanatsal üretiminin ne demek olduğunu sorguluyor. Daha önce bu konuyu yazar ve editör olarak da incelemiş olan sanatçı, ‘bulduğu’ kelime ve fotoğraflarla, otomatik süreçler kurgulayarak kolajlar yaptı. m-est.org‘un da kurucularından; sanatçıyı merkez olarak alan bu online proje, sanatçıların işlerini, atölye ziyaretlerini, görsel pratiklerle ilgili ya da görsel pratikleri temel alan yazılara yer veriyor.

18 Ocak – 9 Mayıs 2013 tarihleri arasında KAT1’de gerçekleştirilecek olan Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi bağlamında Burak Delier, Merve Ünsal, Aykan Safoğlu, Jalal Toufic ve Selçuk Artut birer sunum-performans üretmek üzere davet edildi.

Her sanatçı sunum-performans formatını kendi pratiği içinden yorumlayarak, söylemin sahnelenmesine yönelik stratejiler önerecek. Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi’nin tartışmaya açacağı konular arasında; sanatsal üretim ve nasıl pazarlandığı, otosansür, sanatçı öznenin kurgulanışı, sonsuz geri dönüşün kısır döngüsü ve Türkiye’deki sanat pratiğinin tarihi boyunca Batı ile sorunlu ilişkisi bulunuyor.