Etkinlikler
Devingen
Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi

Selçuk Artut


17 Mayıs 2013, 18:30, KAT1
Nereden başlayacağımı biliyorum. Başımdan başlayacağım. Başım ağrıyor, neredeyse her sabah başım zonkluyor. Bu zonklama tabii ki bir acizlik belirtisi. Yürümeye karşı alınmış bir tedbir. Neden biliyor musunuz? Çünkü yürümeyi becerebilen ilk robot bir adımını tam on üç saniyede atabiliyordu. Tam on üç saniyede bir uzay mekiği 100 km yol alabiliyor. Mekik dediğimiz şey elbette sadece uzay mekiği değil. Mekik elle tutulan, yenilen sevilen birşey de olabiliyor çünkü. Ama tam neyi seveceğinizi bilemedikten sonra neye ne dediğinizin ne anlamı kalıyor ki…Selçuk Artut, Istanbul’da yaşıyor. Lisans derecesini Koç Üniversitesi Matematik Bölümü’nden, yüksek lisansını Londra Middlesex Üniversitesi Sesnel Sanatlar Bölümü’nden aldı. Doktorasını EGS’de Medya İletişim Felsefesi üzerine tamamladı. Şu anda Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda Ses, Etkileşim Sanat ve Tasarımı, Teknoloji, Kültür ve Sanat Felsefesi üzerine dersler vermektedir. Teknoloji insan ilişkisi üzerinden kurguladığı içerikler ile sanat eserleri üretmekte ve Replikas ile müzik yapmaktadır.

18 Ocak – 17 Mayıs 2013 tarihleri arasında KAT1’de gerçekleştirilecek olan Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi bağlamında Burak Delier, Merve Ünsal, Aykan Safoğlu, Jalal Toufic ve Selçuk Artut birer sunum-performans üretmek üzere davet edildi.

Her sanatçı sunum-performans formatını kendi pratiği içinden yorumlayarak, söylemin sahnelenmesine yönelik stratejiler önerecek. Cda-Projects Grant Sunum-performans Serisi’nin tartışmaya açacağı konular arasında; sanatsal üretim ve nasıl pazarlandığı, otosansür, sanatçı öznenin kurgulanışı, sonsuz geri dönüşün kısır döngüsü ve Türkiye’deki sanat pratiğinin tarihi boyunca Batı ile sorunlu ilişkisi bulunuyor.